Citroën Jumper
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2019 · Estonia | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 96 kW AH03 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7YC2MFC12L30147 | ||||||
| Reg. nr. | 957MSR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Tauno
Equipment
Comfort
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Height-adjustable seats
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Central locking
Interior
- Floor mats: textile
- Textile upholstery
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 163 g/km |
| Maximum speed: | 148 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5998 mm |
| Width: | 2050 mm |
| Height: | 2522 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2154 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1346 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4035 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa Citroen Jumper
Korrapäraselt hooldatud, viimane hooldus 21.05.26.
Motor vehicle tax
Annual tax: 70 €
Registration fee: 571 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.