Peugeot 107
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2006 · Estonia | ||||||
| Mileage | 211 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 3 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 50 kW 1KR | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3PMCFAC88052330 | ||||||
| Reg. nr. | 829MGC | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Seller: Aare
Läänemaa, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- Adjustable steering column
- Foldable rear seat backrest
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber, textile
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original, aux input
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers: original
- Spare wheel: full-size
- Winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 998 cm³ |
| Power: | 50 kW |
| City fuel cons.: | 5.5 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 106 g/km |
| Maximum speed: | 157 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 3430 mm |
| Width: | 1630 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 865 kg |
| Technical max. mass: | 1180 kg |
| Load bearing capacity: | 315 kg |
| Max braked trailer weight: | 1105 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2340 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Väike ja madalate ülalpidamiskulud ega ökonoomne auto igapäevasõitudeks. Seni olnud igapäevases kasutuses.Motor vehicle tax
Annual tax: 53 €
Registration fee: 192 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!