Dacia Duster
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 36 940 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+LPG | ||||||
| Engine | 1.0, 67 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 04.01.2026 | ||||||
| VIN | VF1HJD20569996189 | ||||||
| Reg. nr. | 865HCM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Stereo: original, usb port
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+LPG |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 67 kW |
| City fuel cons.: | 7 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4341 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1626 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1378 kg |
| Technical max. mass: | 1773 kg |
| Load bearing capacity: | 395 kg |
| Weight of road train: | 2973 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 685 kg |
| Wheelbase: | 2673 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduki hinnas ei sisaldu registreerimistasu.Motor vehicle tax
Annual tax: 131 €
Registration fee: 706 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.