Mazda 3 Mazda 3 Elegance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 74 200 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 137 kW HF | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | Garantii pikendatud kuni 11.2027 | ||||||
| VIN | JM4BP6HHA01203562 | ||||||
| Reg. nr. | 611RFP | ||||||
| Vehicle inspection | 01.11.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- USB: 2 tk
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start: from the app
- Remote start: with remote, from the app
- Parking heater (pre-heater): app-controlled
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Steering wheel: leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: three-way, with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob
- Dashboard
- Center console
- Headliner: dark
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- DAB radio
- Amplifier
- Speakers: 12 tk
- Subwoofer
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 137 kW |
| City fuel cons.: | 6.3 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 216 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4460 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Height: | 1435 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1495 kg |
| Technical max. mass: | 1963 kg |
| Load bearing capacity: | 468 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2725 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Mazda 3 Elegance 2.0 e-Skyactiv X
Müüa väga heas korras Mazda 3 Elegance 2.0 e-Skyactiv X. Auto on Soul Red Crystal värviga ning burgundy nahksisuga. Tegemist on väga hästi hoitud sõidukiga, mille kõik hooldused on tehtud õigeaegselt Mazda ametlikus esinduses.Autol StarLine äpi kaudu kaugkäivitus.
Kaasa tulevad GoodYear Ultragrip Arctic 2 talverehvid ning kummimatid salongi.
05.2027 auto poleeritud ja kaetud keraamikaga.
11.2026 vahetatud pidurikettad ja -klotsid nii ees kui taga.
Garantii on pikendatud kuni 11.2026.
Auto on igapäevases kasutuses, seega läbisõit muutub.
Motor vehicle tax
Annual tax: 98 €
Registration fee: 567 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.