Jaguar F-Pace
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2018 · Germany | ||||||
| Mileage | 123 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 132 kW 204DTD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SADCA2BNXJA237190 | ||||||
| Reg. nr. | 152FHL | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth, electric
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Speakers
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1999 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 6.2 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Maximum speed: | 208 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4731 mm |
| Width: | 1936 mm |
| Height: | 1667 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1882 kg |
| Technical max. mass: | 2460 kg |
| Load bearing capacity: | 578 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2874 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 310 €
Registration fee: 1007 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Jaguar F-Pace
2017, 120 000 km
16 800 €
192 €/month
Jaguar F-Pace
2018, 172 500 km
16 990 €
200 €/month
Jaguar F-Pace
92 000 km
17 499 €
201 €/month
Jaguar F-Pace
2017, 125 100 km
18 050 €
206 €/month
Jaguar F-Pace
2019, 125 000 km
18 800 €
216 €/month
Kia Sportage
2020, 68 800 km
17 999 €
205 €/month