Škoda Octavia Elegance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 31 970 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 08.01.2029 või 100000km | ||||||
| VIN | TMBAR8NX6RY065397 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 2
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 122 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4689 mm |
| Width: | 1829 mm |
| Height: | 1471 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1425 kg |
| Technical max. mass: | 1920 kg |
| Load bearing capacity: | 495 kg |
| Weight of road train: | 3420 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk SKODA OCTAVIA (598JMX) on osalenud kindlustusjuhtumis.Motor vehicle tax
Annual tax: 65 €
Registration fee: 626 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2024, 30 000 km
22 900 €
246 €/month
Škoda Octavia
2023, 31 281 km
22 900 €
246 €/month
Škoda Octavia
2024, 70 000 km
23 000 €
247 €/month
Škoda Octavia
2024, 25 021 km
23 500 €
253 €/month
Škoda Octavia
2022, 33 000 km
24 000 €
258 €/month
Škoda Octavia
2024, 40 283 km
25 900 €
278 €/month