Peugeot 3008 GT line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 131 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW YH01 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | Kuni 30.11.2027 | ||||||
| VIN | VF3MCYHZUNS113720 | ||||||
| Reg. nr. | 751CPS | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- Emergency brake lights
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
Comfort
- Cooled glovebox: front, in the center
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear, 360
- Paddle shifters
- Seat heaters: front
- Tinted windows
- Start-stop system
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
Interior
- Trunk mat: rubber
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- WIFI
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Stereo
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Turn signals: led, dynamic
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Roof rack
- Eestist ostetud, üks omanik. Tehasegarantii kuni 30.11.2027 või 200 000km. Esinduse ajalooga.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 189 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4447 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Height: | 1623 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1553 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 447 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2675 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
GT-Line
Motor vehicle tax
Annual tax: 110 €
Registration fee: 660 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 3008
2023, 200 060 km
18 799 €
210 €/month
Peugeot 3008
2022, 184 226 km
18 999 €
212 €/month
Peugeot 3008
2022, 142 016 km
19 199 €
206 €/month
Peugeot 3008
2022, 40 236 km
22 490 €
257 €/month
Peugeot 5008
2022, 191 046 km
18 699 €
209 €/month
Peugeot 5008
2022, 180 058 km
19 999 €
223 €/month