Volkswagen T-Cross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2023 | ||||||
| Mileage | 55 500 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW DPC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZC1ZPY041980 | ||||||
| Reg. nr. | 945HTN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Safe Exit Assist
- Emergency Call System (eCall)
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Cruise control: adaptive
- Seat heaters: front
- Outside temperature display
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- DAB radio
- Car phone
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.8 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4114 mm |
| Width: | 1772 mm |
| Height: | 1572 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1369 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Load bearing capacity: | 421 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 660 kg |
| Wheelbase: | 2551 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto läbisõit 55500 km.Garantii kehtib kuni jaanuarini 2028 või kuni läbisõiduni 100 000 km
Motor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 647 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen T-Cross
2022, 50 694 km
18 250 €
210 €/month
Volkswagen T-Cross
2022, 61 000 km
19 400 €
221 €/month
Volkswagen T-Cross
2022, 57 992 km
20 500 €
235 €/month
Volkswagen T-Cross
2023, 36 694 km
21 490 €
231 €/month
Toyota Yaris
2022, 41 349 km
16 290 €
175 €/month
Peugeot 2008
2021, 68 193 km
16 400 €
176 €/month