BMW 420 d xDrive sport line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2016 | ||||||
| Mileage | 155 500 km Service Book |
||||||
| Body type | Coupe, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW B47D20A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA4P91070K681713 | ||||||
| Reg. nr. | 496MRH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: front center airbag
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Luggage net in cargo area
- Start-stp süsteem
- Kere värvi õhuava esitiivad
- Laiendatud funktsioonidega armatuuri näidikud
- Ostetud Eestist Inchcape Motors BMW esindusest
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 125 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4638 mm |
| Width: | 1825 mm |
| Height: | 1392 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1635 kg |
| Technical max. mass: | 2080 kg |
| Load bearing capacity: | 445 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW 420d xDrive Sport line
Motor vehicle tax
Annual tax: 130 €
Registration fee: 395 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.