BMW X7 xDrive40d M-Sportpakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 75 162 km Service Book |
||||||
| Body type | 4 doors, 6 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 250 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WBA21EN0XR9X23209 | ||||||
| Reg. nr. | 879TNJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Panoramic roof
- Sunroof
- Door soft-closing system
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Information projected onto the windshield
- Steering wheel: multifunctional, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Ventilated seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Lighting package
Multimedia
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: harman/kardon w
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Parkimiskaamera (360)
- BMW Iconic Glow neerud
- Jahutuse- ja soojendusega topsihoidjad ees
- Parkimisassitent Professional
- Juhiassistent Professional
- Alcantara laepolster
- Telefoni juhtmevaba laadimine
- Android Auto/Apple CarPlay
- Registreeritud uuena Eestis
- Informatsiooni liikluskahjude osas palun kontrollida lkf.ee ennem ostmist või küsida müüjalt.
- kergmetallveljed (21)
- turvapatjade arv (12)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 250 kW |
| CO₂ emission: | 207 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5181 mm |
| Width: | 2000 mm |
| Height: | 1835 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2676 kg |
| Technical max. mass: | 3325 kg |
| Load bearing capacity: | 649 kg |
| Weight of road train: | 6825 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3105 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 752 €
Registration fee: 4296 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.