Mazda 5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2012 · Estonia | ||||||
| Mileage | 268 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW LF | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JMZCWA9G600127736 | ||||||
| Reg. nr. | 663MHJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Electric sliding doors: left, right
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Headliner: light, textile
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Engine underguard
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1999 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 9 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 194 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4585 mm |
| Width: | 1750 mm |
| Height: | 1615 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1576 kg |
| Technical max. mass: | 2125 kg |
| Load bearing capacity: | 549 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2750 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Mazda5
Auto igapäevases kasutuses. Viimase aasta jooksul vahetatud akud, rihmad ja rullikud, kliimapump, tagasillas kõik vahetatud uute vastu. Uued laagrid koos rummudega, kettad, klotsid, supordid.Reg tasu makstud!
Avariivaba!
Motor vehicle tax
Annual tax: 127 €
Registration fee: 442 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.