Škoda Kodiaq Ambition
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 148 320 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 150 000 km | ||||||
| VIN | TMBJJ7NS1P8028230 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Stereo
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
- Kahe poolega pagasiruumi matt (tekstiil/kumm)
- Lävepaku dekoratiivliistud ees
- Mootori ja käigukasti kaitse (plastist)
- 18"
- valuveljed Askella, antratsiithallid, rehvid 235/55 R18
- Täiendava mürasummutusega esimesed külgaknad + tumedaks toonitud klaasid taga, alates B-piilarist (SunSet)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 142 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4697 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1783 kg |
| Technical max. mass: | 2360 kg |
| Load bearing capacity: | 577 kg |
| Weight of road train: | 4360 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk SKODA KODIAQ (283TWX) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.Hooldatud ainult margiesinduses.
Hooldus koos hammasrihmavahetusega teostatud 08.05.2026 ls 148083km
Mootorsõiduki registreerimistasu 1316,25 €
Motor vehicle tax
Annual tax: 269 €
Registration fee: 1161 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Kodiaq
2022, 143 697 km
28 767 €
308 €/month
Škoda Kodiaq
2023, 145 651 km
29 792 €
319 €/month
Škoda Kodiaq
2022, 102 422 km
29 900 €
320 €/month
Škoda Superb
2022, 130 489 km
22 990 €
246 €/month
Audi Q3
2021, 167 358 km
23 199 €
259 €/month
Volkswagen Passat
2022, 137 646 km
23 900 €
256 €/month