Mercedes-Benz B 180
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2020 · Germany | ||||||
| Mileage | 70 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 100 kW 282914 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2470841J067389 | ||||||
| Reg. nr. | 283XJJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Winter package
Multimedia
- Display: front
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Configurable exterior lighting
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 146 g/km |
| Maximum speed: | 212 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4427 mm |
| Width: | 1796 mm |
| Height: | 1578 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 1955 kg |
| Load bearing capacity: | 450 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2729 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 130 €
Registration fee: 518 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz B 180
2019, 183 644 km
15 399 €
182 €/month
BMW 218
2022, 38 100 km
22 499 €
242 €/month
Peugeot 3008
2022, 41 000 km
22 500 €
257 €/month
Volkswagen Passat
2021, 89 440 km
22 500 €
241 €/month
Jeep Compass
2021, 75 000 km
22 900 €
263 €/month
Kia pro cee'd / ProCeed
2022, 50 044 km
22 990 €
246 €/month