Opel Astra
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2019 | ||||||
| Mileage | 127 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 77 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | W0VBE6EA2KG382594 | ||||||
| Vehicle inspection | 02.05.2028 | ||||||
Equipment
- Service history
- 2x keys
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Front and rear parking sensors
- ESP stability control system
- Automatic climate control, dual-zone
- Sports seats - black, Formula incl. Driver's seat AGR seat package (SR1)
- Rear seat 40/20/40 split and center armrest
- Heated front seats
- 40/60 split-folding rear seat backrest
- Trip computer
- Power windows in the rear
- Electric front window lifts
- Hill holder
- Steering wheel adjustment, height and depth, adjustable power steering
- Adaptive IntelliLUX® LED Matrix headlights
- Wing-shaped LED daytime running lights at the front
- Tinted rear side windows and rear window
- Steering wheel heater
- Electrically folding side mirrors
- Electrically adjustable and heated side mirrors
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4370 mm |
| Width: | 1809 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1273 kg |
| Technical max. mass: | 1780 kg |
| Max braked trailer weight: | 1220 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 610 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 169 €
Registration fee: 687 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.