Citroën C5 Aircross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2021 | ||||||
| Mileage | 61 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 165 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR7A4DGZSML053169 | ||||||
| Vehicle inspection | 15.12.2027 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Sami Väisänen at 0405898635
- Service history
- Latest service: 11/25, 57tkm
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Mode 3 (connector Type 2 - Type 2)
- Navigation
- Lane keeping assist
- ESP stability management system
- Automatic dual-zone climate control and air quality monitoring system
- Pack Drive Assist with EAT8 automatic transmission: Active cruise control with Stop&Go function
- Cruise control and speed limiter
- Metallic paint red
- Black roof and exterior mirror backs 10)
- Top Rear Vision rear camera and front and rear parking sensors
- Citroën Advanced Comfort suspension
- Hybrid remote control system
- Advanced Comfort seats
- Three individual sliding and reclining rear seats
- Electrically adjustable driver's seat
- Rain and light sensor
- Laminated and acoustic front side windows
- Electric front and rear side windows
- Tinted rear windows and rear windshield
- Front and side airbags in the front and curtain airbags in the front and rear
- Automatic parking brake
- Leather-wrapped steering wheel
- Steering wheel depth and distance adjustment
- Isofix mounts for child seats on rear side seats
- Digital instrument cluster 12.3"
- Radio with 8” touchscreen, Bluetooth, 1 USB port, Mirror Screen including Apple Car Play system
- Automatically dimming interior rearview mirror
- Pack Safety Plus 7)
- 3D LED taillights
- Front indicators with LED lamps
- FULL LED headlights
- Daytime running lights and front indicators with LED lamps
- Front fog lights with cornering function
- Internal charger 7.4 kW (for hybrid model)
- Pack Safety Plus Active emergency braking system with camera and radar detection, collision warning, blind spot assist, active lane departure warning, speed limit sign recognition, and driver attention alert
- Seat heaters in front
- Electrically folding side mirrors with heating
- Electric adjustable exterior mirrors with heating
- Keyless entry and start
- Electric Tailgate
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 165 kW |
| Average: | 1.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 32 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.7 s |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4500 mm |
| Width: | 1859 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1845 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 90 €
Registration fee: 391 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.