Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2017 · Finland | ||||||
| Mileage | 273 569 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 85 kW DDY | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJG7NE6J0068950 | ||||||
| Reg. nr. | 540LSX | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- Cooled glovebox: front
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): cabin, with remote
- Climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Roof rack
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 4.2 l/100 km |
| Highway: | 3.8 l/100 km |
| Average: | 3.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 103 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4667 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1342 kg |
| Technical max. mass: | 1912 kg |
| Load bearing capacity: | 570 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 660 kg |
| Wheelbase: | 2667 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Korraliku varustusega
Hammasrihma vahetus 120000km ja 240000km.Elektriliselt soojendatav esiklaas vahetatud 18.05.2026.
Õlivahetus tehtud iga 15000km tagant. (Viimati 24.05.2026)
Korraline hooldus tehtud kord aastas või 15000-30000km tagant. (Viimati 20.11.2025)
Sõiduk olnud kahe omaniku kasutuses.
Väga korraliku varustusega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 65 €
Registration fee: 355 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.