Audi A8
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2007 · Germany | ||||||
| Mileage | 424 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 4.2, 257 kW BVJ | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4E37N017134 | ||||||
| Reg. nr. | 272BLC | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Kevin
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Noise-reducing glass
- 12V power outlet
- Sunroof
- Tailgate with electric opening and closing
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column: with memory
- Steering wheel
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Comfort seats
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Ski bag
- Central locking
- Differential
- Auxiliary cabin heater
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Stereo
- Amplifier
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Flantsid 4tk
- Reguleeritavad kõrguse anduri hoovad
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 4.2 l |
| Cubic capacity: | 4163 cm³ |
| Power: | 257 kW |
| City fuel cons.: | 15.7 l/100 km |
| Highway: | 8.2 l/100 km |
| Average: | 10.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 259 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5062 mm |
| Width: | 1894 mm |
| Height: | 1424 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1875 kg |
| Technical max. mass: | 2400 kg |
| Load bearing capacity: | 525 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2944 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
V8 4.2 Quattro luksus kulgur.
Vahetuse võimalus: Odavama sõiduki + komp või 1:1 millegi huvitavagaVärske ülevaatusega kuni 2027
Ketid vahetatud 2024 detsember DIFFER OÜ
Kast ja diffrid hooldatud 2025 Hõbenool OÜ
Kõrgsurve + paagi pumbad 2025
Kalla ja kruiisi luksus masin
Ei paku järelmaksu.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 139 €
Registration fee: 683 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.