Land Rover Discovery Sport
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW 204DTD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALCA2BN8LH873279 | ||||||
| Reg. nr. | 078PNR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof
- Noise-reducing glass
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo cover
- Trip computer
- Ostetud Eestist, Esinduse ajalugu, Väga heas sõidukorras!
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1999 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 188 g/km |
| Maximum speed: | 188 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4597 mm |
| Width: | 1894 mm |
| Height: | 1692 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2248 kg |
| Technical max. mass: | 2750 kg |
| Load bearing capacity: | 502 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2741 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 539 €
Registration fee: 1856 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Land Rover Discovery Sport
2020, 170 500 km
18 990 €
225 €/month
Land Rover Discovery Sport
2019, 110 146 km
24 000 €
274 €/month
SEAT Tarraco
2019, 230 000 km
17 770 €
211 €/month
SEAT Tarraco
2019, 164 000 km
18 500 €
208 €/month
Ford S-Max
2020, 176 000 km
18 990 €
224 €/month
Ssangyong REXTON
2019, 86 219 km
19 990 €
228 €/month