Jeep Cherokee
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2019 · Sweden | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 143 kW 55280575, U | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1C4PJMJUXKD250104 | ||||||
| Reg. nr. | 448DZB | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Noise-reducing glass
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Ventilated seats: front
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Trunk mat
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2184 cm³ |
| Power: | 143 kW |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 199 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4651 mm |
| Width: | 1859 mm |
| Height: | 1692 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2088 kg |
| Technical max. mass: | 2494 kg |
| Load bearing capacity: | 406 kg |
| Max braked trailer weight: | 2495 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2707 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 443 €
Registration fee: 1364 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
SEAT Ateca
2017, 203 000 km
17 100 €
203 €/month
Škoda Kodiaq
2017, 200 000 km
17 400 €
205 €/month
Volkswagen Tiguan
2018, 98 138 km
17 490 €
187 €/month
Ford Edge
2017, 125 000 km
17 500 €
199 €/month
SEAT Tarraco
2019, 230 000 km
17 770 €
211 €/month
Land Rover Range Rover Evoque
2018, 87 200 km
17 790 €
203 €/month