SEAT Leon
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2014 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 273 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, ST, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 81 kW CRKB | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VSSZZZ5FZER125926 | ||||||
| Reg. nr. | 895STR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Seat heaters: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: laser
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Uued suverehvid 18”velgedel, samuti uued Gislavedi naastrehvid 17” velgedell
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| City fuel cons.: | 5.5 l/100 km |
| Highway: | 4 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 85 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4535 mm |
| Width: | 1816 mm |
| Height: | 1451 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1280 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Load bearing capacity: | 510 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 640 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto on hästi hoitud ja hooldatud, 5000km tagasi tehtud hammasrihma vahetus koos kõige sinna juurde kuuluvaga, soidab uuelaadselt ja ökonoomselt, paigaldatud stage 1 chip, mis annab koguvõimsuseks 100+kW, esmane registreerimistasu tasutud, ostu puhul ainult omanikuvahetus tasuda.Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 232 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.