Volkswagen Tiguan
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 | ||||||
| Mileage | 80 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZ5N6PW040933 | ||||||
| Vehicle inspection | 03.05.2027 | ||||||
Equipment
- Contact Roope Kivinen for more information about the car, tel. 0505988154
- Service history
- Last service: 5/25, 53,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Electric tow hook
- Fuel-operated auxiliary heater with remote control
- Parking sensors in the front and rear. Distance display and sound signal.
- Fully automatic Air Care Climatronic air conditioning. Temperature control for 3 zones, operable from the rear.
- Adaptive cruise control ACC. Speed limiter. Stop function with DSG automatic.
- Foldable front passenger seat backrest
- Longitudinal adjustment of the rear seats
- Rear side windows and rear window tinted
- Electric parking brake with Auto Hold function
- Leather-wrapped heated multifunction steering wheel (with DSG gear selectors)
- Emergency call service. We Connect services 12 months
- Mobile phone preparation Bluetooth. Bluetooth audio streaming.
- Wireless App-Connect smartphone integration. Use of Apple CarPlay and Android Auto devices from the radio display. Mirrorlink support.
- Driver fatigue detection
- Armrest between front seats
- Radio Ready 2 Discover. Touchscreen 8". Prepared for navigation update.
- High beam assist Light Assist
- LED headlights and daytime running lights
- LED rear lights
- Technology package: Front Assist, Lane Assist, rain sensor
- Black roof rails
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 151 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.2 s |
| Maximum speed: | 198 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4509 mm |
| Width: | 1839 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1546 kg |
| Technical max. mass: | 2090 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 299 €
Registration fee: 1500 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Tiguan
2023, 119 235 km
27 230 €
292 €/month
Volkswagen Tiguan
2021, 89 747 km
28 152 €
301 €/month
BMW 218
2024, 56 800 km
27 900 €
299 €/month
Škoda Kodiaq
2023, 98 722 km
28 490 €
305 €/month
BMW 218
2023, 47 000 km
28 800 €
308 €/month
Škoda Superb
2023, 44 750 km
28 900 €
309 €/month