Polestar 2
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2022 | ||||||
| Mileage | 57 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 300 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | LPSVSEDEENL073973 | ||||||
| Vehicle inspection | 28.04.2028 | ||||||
Equipment
- Extended warranty until spring 2027
- Matrix lights
- Parking assistant front and rear
- Rear parking camera
- Rain sensor
- Android-based infotainment system including Google Assistant, Google Maps, Google PlayStore
- Apple CarPlay
- Service history
- Pilot Lite
- Hands-free operated tailgate
- Plus Heat Pump (Not included in Launch Edition), Panoramic glass roof with projected Polestar symbol, Harman Kardon Premium Sound, WeaveTech upholstery (Charcoal or Slate) with Black Ash deco, Fully electric front seats with four-way lumbar support (drive
- Two sets of tires, one set of rims
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 300 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 4.7 s |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4606 mm |
| Width: | 1891 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2188 kg |
| Technical max. mass: | 2600 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 130 €
Registration fee: 374 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.