Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2014 · Germany | ||||||
| Mileage | 235 900 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW CKF | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJJ7NE3F0061236 | ||||||
| Reg. nr. | 339NJS | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Seller: Daniil
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Adjustable suspension
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Automatic parking function
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.4 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 119 g/km |
| Maximum speed: | 213 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4659 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1372 kg |
| Technical max. mass: | 1942 kg |
| Load bearing capacity: | 570 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2668 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 85 €
Registration fee: 312 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Škoda Octavia
2015, 334 000 km
8500 €
100 €/month
Volkswagen Golf
2012, 177 000 km
7200 €
88 €/month
Volvo V70
2012, 330 000 km
7450 €
91 €/month
Volkswagen Passat Variant
2014, 286 000 km
7500 €
92 €/month
Alfa Romeo Giulietta
2013, 230 000 km
7500 €
92 €/month
Citroën C4 Picasso
2015, 215 700 km
7899 €
94 €/month