Škoda Superb
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 297 000 km | ||||||
| Body type | Van, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 110 kW CZE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMB1BCNP1J7581216 | ||||||
| Reg. nr. | 877MRT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 6 tk, passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Brakes
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield: infrared-reflective
- Cooled glovebox: front
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest: adjustable
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers: 8 tk
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1395 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.4 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 122 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4856 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1467 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1569 kg |
| Technical max. mass: | 2040 kg |
| Load bearing capacity: | 471 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hästi hooldatud Skoda. Õlivahetused tehtud vähem kui 10k .värske ülevaatus.Motor vehicle tax
Annual tax: 131 €
Registration fee: 451 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2016, 265 000 km
9200 €
108 €/month
Škoda Superb
2017, 245 000 km
9900 €
117 €/month
Toyota Corolla
2017, 217 000 km
8790 €
103 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
8900 €
106 €/month
Nissan Qashqai
2016, 158 160 km
8900 €
106 €/month
Renault Megane
2018, 206 160 km
8990 €
106 €/month