Honda Civic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2006 · Estonia | ||||||
| Mileage | 321 051 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 61 kW L13A7 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SHHFK17406U011017 | ||||||
| Reg. nr. | 342MGE | ||||||
| Vehicle inspection | 30.05.2026 | ||||||
Seller: Peeter
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1339 cm³ |
| Power: | 61 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4245 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1460 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1240 kg |
| Technical max. mass: | 1650 kg |
| Load bearing capacity: | 410 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ülevaatuse viga 6.1.1.5. Konstruktsiooni kandevelement on korrodeerunud. Vasak küljekarp tagant sillakinnituse juurest. Vajab keevitust. Esineb paar roostekohta uste all nurgas.Asub Ardus, Kose vald.
Motor vehicle tax
Annual tax: 66 €
Registration fee: 238 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point