Land Rover Range Rover Autobiography 350D 258kW
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2021 · Latvia | ||||||
| Mileage | 118 995 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 258 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALGA2BW7MA434014 | ||||||
| Reg. nr. | 001TNG | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2025 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- Noise-reducing glass
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front, rear
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Differential: front lock, rear lock, electronic
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster: beige
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- WIFI
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Autobiography varustus
- Panoraam katus
- 4 x mäludega ventileeritavad istmed
- Elektriline käetugi taga
- Jahutusega laegas tagumises käetoes
- Eraldi kliimaseade taga
- Topeltklaasid
- Liiklusmärkide tuvastus ja kuvamine
- Info kuvamine esiklaasile
- Kaugtulede ümberlülitamise assistent
- Reguleeritav vedrustus
- Meridian stereo (USB pesaga, originaal)
- Navigatsiooniseade
- Roolisoojendus
- Uste vaikne sulgemine
- Külmik ees keskkonsoolis
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2997 cm³ |
| Power: | 258 kW |
| City fuel cons.: | 11.5 l/100 km |
| Highway: | 6.6 l/100 km |
| Average: | 8.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 220 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5000 mm |
| Width: | 1983 mm |
| Height: | 1836 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2548 kg |
| Technical max. mass: | 3180 kg |
| Load bearing capacity: | 632 kg |
| Weight of road train: | 6680 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2922 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Garantii 10.04.2029 või 175 291 kmMeie autodega saab tutvuda aadressil Läike tee 38, Peetri.
Sisenemine läbi Inchcape Land Roveri peaukse ning seejärel palume liikuda trepist teisele korrusele.
Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 989 €
Registration fee: 3858 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.