Škoda Octavia HB Ambition
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 108 416 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 85 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAG7NX6MY168280 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
- Soojendusega esiklaas (integreeritud soojenduskile)
- SunSet: tumedaks toonitud (35%) tagumised aknaklaasid alates B-piilarist
- Adaptiivne püsikiirushoidik: säilitab eesliikujaga valitud pikivahet, vastavalt kiirendades või pidurdades (kuni seismajäämiseni), aktiivne kiiruseni 210 km/h
- KESSY + alarm: võtmeta avamis- ja käivitussüsteem koos alarmsüsteemiga, võtmeta avamine nii esi- kui tagaustele
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| CO₂ emission: | 115 g/km |
| Maximum speed: | 211 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4689 mm |
| Width: | 1829 mm |
| Height: | 1486 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1487 kg |
| Technical max. mass: | 1970 kg |
| Load bearing capacity: | 483 kg |
| Weight of road train: | 3470 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
DSG, ACC, Kessy, Esiklaasisoe
NR.11Ostetud ja hooldatud Rohe Autos
1 Omanik
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 426 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2021, 143 115 km
15 700 €
168 €/month
Škoda Octavia
2023, 145 057 km
17 490 €
187 €/month
Peugeot 508
2020, 109 500 km
14 499 €
166 €/month
Ford S-Max
2020, 143 300 km
14 500 €
166 €/month
Nissan Qashqai
2019, 126 000 km
14 690 €
167 €/month
Renault Kangoo
2022, 119 270 km
14 900 €
160 €/month