Kia Sorento MY2021 AWD BUSINESS
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2020 · South Korea | ||||||
| Mileage | 126 550 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 148 kW D4HE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | KNARJ81BHMA009225 | ||||||
| Reg. nr. | 989LRW | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Differential
- Windshield washer fluid level indicator
- Winter package
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Gear shift knob
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2151 cm³ |
| Power: | 148 kW |
| Fuel tank capacity: | 67 l |
| CO₂ emission: | 212 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4810 mm |
| Width: | 1900 mm |
| Height: | 1695 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1945 kg |
| Technical max. mass: | 2255 kg |
| Load bearing capacity: | 310 kg |
| Wheelbase: | 2815 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x4 |
Additional information
KÕIK TASUD JA MAKSUD ON AUTO HINNAS
- TEOSTATUD TEHNILINE HOOLDUS JA TEHNILINE KONTROLL LS 126.400 km- SÕIDUKI HIND SISALDAB KÕIKI REGISTREERIMISE JA TÜÜBIKINNITUSEGA SEOTUD MAKSE JA TASUSID
- SÕIDUKI HIND SISALDAB KÕIKI TOLLIVORMISTUSEGA SEOTUD MAKSE JA TASUSID
- SOOVI KORRAL VÕIMALIK GARANTII PIKENDAMINE KUNI 3 AASTAT.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 440 €
Registration fee: 1631 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Sorento
2018, 172 000 km
26 000 €
289 €/month
Kia Sorento
2020, 108 566 km
28 490 €
326 €/month
Kia Sorento
2021, 137 906 km
31 490 €
360 €/month
Volvo V90
2018, 145 000 km
25 999 €
279 €/month
Volkswagen Arteon
2021, 152 000 km
26 400 €
294 €/month
Volvo XC90
2018, 171 000 km
26 499 €
314 €/month