Peugeot 3008
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2021 | ||||||
| Mileage | 31 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 220 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3M45GBUMS199748 | ||||||
| Vehicle inspection | 18.02.2028 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Service history
- Latest service: 9/25, 28tkm
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Mode 2 (charger 230v/ Schuko+type2)
- Navigation system with 10" touchscreen
- Tow hook
- Rearview camera
- Front parking guide
- ESP stability management and ASR traction control system
- Automatic dual-zone climate control
- Pack DriveAssist: Active cruise control (ACC Stop & Go) and lane-keeping assist
- Cruise control and speed limiter
- 7.4 kW vehicle charger
- Electrically adjustable driver's seat with two memory positions
- Front passenger seat height adjustment
- Driver's seat height adjustment
- Rain sensor
- Electric parking brake
- Electric window lifters in front
- Electric window lifters in rear
- Leather-wrapped steering wheel
- Steering wheel height and reach adjustment
- Peugeot Connect Emergency Call and Roadside Assistance Call
- ISOFIX attachments on rear seat outer positions
- 12.3" digital instrument cluster
- Two-part (1/3:2/3) foldable rear seat backrest
- Platinum Grey
- Automatic Headlights
- LED daytime running lights
- Peugeot Full LED Technology headlights
- Tinted rear windows
- Electric Tailgate
- Heated windshield
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Keyless entry and start
- Black roof 'Black Diamond'
- Aluminum roof rails
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 220 kW |
| Average: | 1.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 30 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 5.9 s |
| Maximum speed: | 240 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4447 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1908 kg |
| Technical max. mass: | 2350 kg |
| Max braked trailer weight: | 1250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 110 €
Registration fee: 447 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.