Škoda Superb Elegance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 44 750 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 09.5.2028 | ||||||
| VIN | TMBAM7NP3P7044003 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: 1
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Nahkpolster: suedia
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: bolero 8" w
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 155 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4869 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1478 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1610 kg |
| Technical max. mass: | 2144 kg |
| Load bearing capacity: | 534 kg |
| Weight of road train: | 3944 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk uuena Eestist ostetud, hooldatud Škoda esinduses. Sõidukil kehtiv garantii kuni 9.5.2028 või kuni 100 000km. Sõiduk SKODA SUPERB (021TWX) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.Motor vehicle tax
Annual tax: 224 €
Registration fee: 1029 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2024, 30 759 km
26 200 €
281 €/month
Škoda Superb
2024, 33 369 km
26 900 €
288 €/month
Škoda Superb
2022, 41 000 km
27 500 €
313 €/month
Toyota RAV4
2021, 31 500 km
26 400 €
301 €/month
Jeep Compass
2022, 48 332 km
26 490 €
284 €/month
Mercedes-Benz CLA 200
2021, 62 000 km
26 990 €
310 €/month