Volkswagen Transporter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 154 000 km | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW CXH | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WV1ZZZ7HZMH079183 | ||||||
| Reg. nr. | 348VVK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Emergency Call System (eCall)
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, app-controlled
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Front armrest: adjustable
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Multimedia
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Spare wheel
Other
- Trailer hitch
- Front and rear mud flaps
- Autol esinev värvikahjustusi.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 7.8 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 225 g/km |
| Maximum speed: | 181 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5304 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1990 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2179 kg |
| Technical max. mass: | 3200 kg |
| Load bearing capacity: | 1021 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 113 €
Registration fee: 798 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Transporter
2020, 143 300 km
15 800 €
180 €/month
Volkswagen Transporter
2021, 145 580 km
28 951 €
331 €/month
Volkswagen Transporter
2021, 111 310 km
29 719 €
318 €/month
Volkswagen Transporter
2021, 32 550 km
48 518 €
519 €/month
Ford Galaxy
2019, 203 100 km
18 999 €
225 €/month
Ford Transit Custom
2019, 176 000 km
19 550 €
218 €/month