Kia Carens
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2017 · Estonia | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.7, 104 kW D4FD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | KNAHU815GH7174539 | ||||||
| Reg. nr. | 830BTN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Adjustable steering column
- Steering wheel: heated
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Headliner: light
Multimedia
- Hands-free system
- Car phone
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Turn signals
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.7 l |
| Cubic capacity: | 1685 cm³ |
| Power: | 104 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
| Maximum speed: | 189 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4525 mm |
| Width: | 1805 mm |
| Height: | 1605 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1600 kg |
| Technical max. mass: | 2270 kg |
| Load bearing capacity: | 670 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2750 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa väga heas korras ja hästi hoitu
Müüa väga heas korras ja hästi hoitud 7-kohaline automaatkäigukastiga mahtuniversaal. Tegemist on mugava ja ökonoomse pereautoga, mis sobib ideaalselt nii igapäevasõitudeks kui ka pikemateks reisideks. Auto on korrapäraselt hooldatud, tehniliselt heas seisukorras ning ei vaja lisainvesteeringuid. Läbisõit on 140 899 km ja olemas on hooldusraamat. Sõiduk on Eesti ajalooga ning olnud igapäevases kasutuses. Jaanuaris paigaldatud uus aku, mis tagab kindla käivituse ka külmemal ajal. Aprilli alguses ostetud uued suverehvid, seega suveks valmis. Lisaks tulevad autoga kaasa naasttalverehvid velgedel, mis on Eesti tingimustes suur praktiline eelis. Varustuse poolelt on olemas kõik vajalik mugavaks ja turvaliseks sõiduks: kliimaautomaatik, püsikiiruse hoidja, parkimisandurid koos kaameraga, istmesoojendused, soojendusega rool, Bluetooth käed-vabad süsteem jpm.Suur eelis on 7 istekohta, mis teeb autost väga praktilise valiku perele või neile, kes vajavad rohkem ruumi.Auto on puhas ja hästi hoitud, hiljuti tehtud ka salongipuhastus.
Motor vehicle tax
Annual tax: 220 €
Registration fee: 632 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.