Volvo XC60 Ocean Race
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2014 · Germany | ||||||
| Mileage | 133 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 133 kW D5244T12 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1DZ8156F2662893 | ||||||
| Reg. nr. | 666TLY | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Sten
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: three-way, with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black, contrast stitching
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| City fuel cons.: | 8.5 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 169 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4644 mm |
| Width: | 1891 mm |
| Height: | 1713 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1904 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 601 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2774 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Reg nr ei tule kaasaMotor vehicle tax
Annual tax: 262 €
Registration fee: 843 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volvo XC60
2014, 145 000 km
14 990 €
182 €/month
Volvo XC60
2015, 152 000 km
15 700 €
185 €/month
BMW 220
2016, 132 500 km
14 490 €
166 €/month
Mercedes-Benz E 350
2012, 124 000 km
14 490 €
176 €/month
Hyundai Santa Fe
2015, 145 000 km
14 490 €
165 €/month
Jaguar F-Pace
2016, 164 600 km
14 700 €
174 €/month