MINI Countryman One
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2019 · Germany | ||||||
| Mileage | 75 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 75 kW B38A15A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WMWYW110603H93891 | ||||||
| Reg. nr. | 025NLN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2027 | ||||||
Seller: Arvo
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat
- Cup holders: front
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 167 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4299 mm |
| Width: | 1822 mm |
| Height: | 1557 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1568 kg |
| Technical max. mass: | 1980 kg |
| Load bearing capacity: | 412 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Väike läbisõit, heas korras
Müüa heas korras Mini Countryman. Väike läbisõit.Kasutatud pere teise autona. Õlivahetus teostatud iga aasta. Ise parkimine, Apple carplay, nahk-tekstiil. Liiklus ja kasko kindlustus kokku u.35eur/kuu.
Motor vehicle tax
Annual tax: 183 €
Registration fee: 749 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Corolla
2020, 70 938 km
17 290 €
198 €/month
Toyota Corolla
2021, 63 841 km
17 490 €
200 €/month
Kia Sportage
2021, 72 830 km
17 500 €
188 €/month
Peugeot 2008
2021, 39 000 km
17 700 €
203 €/month
Honda Civic
2018, 40 500 km
17 800 €
203 €/month
Renault Kadjar
2021, 56 000 km
17 900 €
205 €/month