Škoda Fabia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2011 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 310 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.2, 55 kW CFW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJK25J7B3151818 | ||||||
| Reg. nr. | 393KWN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: air conditioner
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Summer tires
Other
- Cargo cover
- Roostet ei ole
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 55 kW |
| City fuel cons.: | 4.1 l/100 km |
| Highway: | 3 l/100 km |
| Average: | 3.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 89 g/km |
| Maximum speed: | 172 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4247 mm |
| Width: | 1642 mm |
| Height: | 1484 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1219 kg |
| Technical max. mass: | 1674 kg |
| Load bearing capacity: | 455 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2451 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Skoda Fabia 2011a 1,2 55kw
Väga heas korras ja üli ökonoomneExchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 204 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.