Toyota Avensis
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 71 994 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 108 kW 2ZR | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1BG76LX0E139204 | ||||||
| Reg. nr. | 704MRG | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2028 | ||||||
Seller: Jaanus
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Exterior mirrors: heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Steering wheel: leather-wrapped
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Sun visor mirrors: with lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber, textile
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 108 kW |
| City fuel cons.: | 8.1 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4750 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1480 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 159 €
Registration fee: 530 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Avensis
2012, 265 000 km
6500 €
80 €/month
Toyota Avensis
2016, 145 000 km
10 200 €
116 €/month
Toyota Avensis
2016, 150 142 km
11 299 €
134 €/month
Toyota Avensis
2016, 140 147 km
12 099 €
139 €/month
Toyota Avensis
2017, 198 560 km
12 400 €
147 €/month
Toyota Avensis
2017, 156 633 km
13 599 €
161 €/month