Opel Corsa Edition
| Condition | New |
| Initial reg. | 05.2024 |
| Body type | Hatchback |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.2, 55 kW |
| CO₂ | 120 g/km |
| Color | Silver |
| Transmission | Manual |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 55 kW |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 120 g/km |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Length: | 4061 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1435 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1110 kg |
| Technical max. mass: | 1550 kg |