MINI Cooper S
| Condition | Used |
| Initial reg. | 09.2019 · Estonia |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 2.0, 141 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.09.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 141 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 160 g/km |
| Maximum speed: | 235 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4005 mm |
| Width: | 1727 mm |
| Height: | 1425 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1345 kg |
| Technical max. mass: | 1770 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Weight of road train: | 1770 kg |
| Wheelbase: | 2567 mm |
| Number of axles: | 2 |