Tesla Model Y Long Range AWD
| Condition | Used |
| Initial reg. | 03.2022 · Germany |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 153 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | jah |
| Vehicle inspection | 31.03.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 153 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4750 mm |
| Width: | 1921 mm |
| Height: | 1624 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2054 kg |
| Technical max. mass: | 2619 kg |
| Load bearing capacity: | 565 kg |
| Weight of road train: | 4219 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2890 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Tesla Model 3
2021, 93 500 km
29 200 €
326 €/month
Tesla Model 3
2020, 59 500 km
29 500 €
329 €/month
Tesla Model 3
2021, 60 500 km
29 790 €
352 €/month
Tesla Model 3
2021, 60 000 km
30 990 €
366 €/month
Tesla Model 3
2022, 116 000 km
32 000 €
377 €/month
Tesla Model 3
2023, 56 000 km
32 500 €
383 €/month