Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 6.4 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4823 mm |
| Width: | 1861 mm |
| Height: | 1530 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1787 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 513 kg |
| Weight of road train: | 3900 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2816 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x2 |