Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1248 cm³ |
| Power: | 55 kW |
| CO₂ emission: | 110 g/km |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 3546 mm |
| Width: | 1627 mm |
| Height: | 1488 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1055 kg |
| Technical max. mass: | 1420 kg |
| Load bearing capacity: | 365 kg |
| Weight of road train: | 2220 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 400 kg |
| Wheelbase: | 2300 mm |
| Number of axles: | 2 |