Škoda Superb
| Condition | Used |
| Initial reg. | 05.2024 · Estonia |
| Trim level | Combi Elegance FL |
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 2.0, 140 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.05.2028 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 164 g/km |
| Maximum speed: | 232 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4862 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1486 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1629 kg |
| Technical max. mass: | 2168 kg |
| Load bearing capacity: | 539 kg |
| Weight of road train: | 3968 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |