Mercedes-Benz GLA 250
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2014 · Latvia | ||||||
| Mileage | 115 435 km | ||||||
| Trim level | Ambition | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 155 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WDC1569461J007082 | ||||||
| Reg. nr. | OH2006 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
Comfort
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking
Interior
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- CD player: speaker box
Lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1991 cm³ |
| Power: | 155 kW |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4431 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1474 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 1990 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Weight of road train: | 3840 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2699 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hea hind ja garantii 2kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 147 €
Registration fee: 531 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Subaru Legacy
2015, 137 868 km
14 995 €
172 €/month
Honda CR-V
2015, 148 735 km
15 990 €
183 €/month
Volkswagen Tiguan
2016, 126 706 km
15 990 €
183 €/month
Volkswagen Passat Variant
2015, 155 000 km
16 000 €
187 €/month
Volvo S60 Cross Country
2015, 169 000 km
16 500 €
192 €/month
BMW 428
2016, 155 300 km
17 900 €
212 €/month