Hyundai i20 Comfort Plus
| Condition | Used |
| Initial reg. | 12.2023 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.0, 73.5 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 05.12.2028 |
| Vehicle inspection | 31.12.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 998 cm³ |
| Power: | 73.5 kW |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 122 g/km |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4065 mm |
| Width: | 1775 mm |
| Height: | 1450 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1209 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Load bearing capacity: | 431 kg |
| Weight of road train: | 2750 kg |
| Max braked trailer weight: | 1110 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2580 mm |
| Number of axles: | 2 |