Mitsubishi ASX Intense
| Condition | Used |
| Initial reg. | 05.2024 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.3, 116 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 31.05.2029, kuni 100 000 km |
| Vehicle inspection | 31.05.2028 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 116 kW |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 132 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4227 mm |
| Width: | 1797 mm |
| Height: | 1567 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1396 kg |
| Technical max. mass: | 1834 kg |
| Load bearing capacity: | 438 kg |
| Weight of road train: | 3334 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
| Wheelbase: | 2639 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Mitsubishi ASX
2024, 11 250 km
23 900 €
257 €/month
Renault Captur
2024, 6 000 km
21 900 €
252 €/month
Renault Captur
2023, 11 000 km
22 800 €
262 €/month
Renault Symbioz
2025, 94 km
22 900 €
256 €/month
Renault Captur
2023, 16 000 km
22 900 €
263 €/month
Renault Captur
2024, 13 500 km
23 990 €
258 €/month