Citroën C3 Aircross Shine
| Condition | Used |
| Initial reg. | 12.2021 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.2, 96 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | jah |
| Vehicle inspection | 31.12.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4155 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1648 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1362 kg |
| Technical max. mass: | 1835 kg |
| Load bearing capacity: | 473 kg |
| Weight of road train: | 2675 kg |
| Max braked trailer weight: | 840 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2604 mm |
| Number of axles: | 2 |