Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 187 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 162 kW CHH | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAE9NE4F0073072 | ||||||
| Reg. nr. | 039TLB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2025 | ||||||
Seller: Mare
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 162 kW |
| City fuel cons.: | 8.1 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 245 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4685 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1449 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1445 kg |
| Technical max. mass: | 1912 kg |
| Load bearing capacity: | 467 kg |
| Weight of road train: | 3512 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 720 kg |
| Wheelbase: | 2676 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 138 €
Registration fee: 497 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Škoda Octavia
2016, 236 000 km
11 890 €
141 €/month
Nissan Qashqai
2016, 175 516 km
11 299 €
134 €/month
Toyota Avensis
2015, 141 100 km
11 490 €
132 €/month
Nissan Qashqai
2016, 136 000 km
11 890 €
134 €/month
Chrysler Pacifica
2016, 226 831 km
11 990 €
134 €/month
Volkswagen Beetle
2012, 95 000 km
12 000 €
146 €/month