Mercedes-Benz S 350
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2006 · Germany | ||||||
| Mileage | 162 500 km | ||||||
| Trim level | AMG pakett | ||||||
| Body type | Sedan, Long, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.5, 200 kW 272965 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2211561A088573 | ||||||
| Reg. nr. | 227MJH | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Brakes: vented
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Sunroof: glass, electric
- Door soft-closing system
- Climate control: 4 zones, automatic climate control
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front, rear
- Height-adjustable seats
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters: front, rear
- Comfort seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Rear window sunshade: electric
- Door window sunshades: electric
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Trip computer
- CD player
- DVD player
Lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.5 l |
| Cubic capacity: | 3498 cm³ |
| Power: | 200 kW |
| City fuel cons.: | 14.5 l/100 km |
| Highway: | 7.7 l/100 km |
| Average: | 10.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 242 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5215 mm |
| Width: | 1880 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1925 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 580 kg |
| Weight of road train: | 4605 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3165 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
PMüüa Mercedes-Benz w221 S klass* Läbisõit 162500 km
* Mootor 3,5l V6 200kw, bensiin
* Pikendatud kerega, ehk Long versioon
* AMG pakett
* Nightvision
* Esmane reg. 09.2006
* Kehtiv ÜV 09.2026
* Päritolu riik Saksamaa. Eestis registreeritud 10.2007.
* Olen Eestis kolmas omanik alates 26.09.2023
* Olemas 2 paari võtmeid.
* Õli ja filtrite vahetus tehtud 159 200 km pealt.
* Jahutusradiaator Nissen 162 100 km pealt
Pakkuda üks vägagi mõnus ja elegantne S klass.
Auto käivitub hästi, sõidab vaikselt, mootor töötab kenasti.
Mootor kenasti kuiv.
Vähene tarbimine põhjustab auto pakkumist laiale turule. Ehk on mõni entusiast, kes huvitub sellise auto hoidmisest, hooldamisest ja kulgemisest.
Autol on 17 tolli MB valuveljed naastrehvidega, Suveks AMG paketile omased 19 tolli valuveljed ( pildil ).
Auto ei tule uuele omanikule kätte probleemideta. On mõned asjad, mis küsivad tähelepanu ja pole ka välistatud, et tegelen nendega peatselt ka ise.
* Esimesed ABS andurdid annavad veateadet peale 80 km/h ületamist. Seejärel lööb ette ABS ja veojõu veateate ning Nightvision assistance võimalus kaob. Nendega tuleks tegeleda.
* Paremal esimesel tiivakaarel on pindmise puute tõttu tekkinud kriimud.
* Paremal tagumise tiiva ees otsas on väike pindmine rooste.
* Vasakul tagumisel tiival on näha ka mingeid roostealgeid.
* Juhiukse softclose ei toimi.
* Parema tagumise ukse amort surub ust kinni tõmmates veidi vastu.
* Ühe poole tagumise ukse kardinast ei liigu normaalselt oma pessa tagasi, veidi takerdub kuskile. Tuleks üle vaadata.
* Tuleb tegeleda tagumiste käsipiduri süsteemiga. El. mootor ise töötab.
Olen nüüd vast kõik teada olevad vead kirja pannud ning kes näeb neis vigades võimalust endale ikkagi hea auto soetada, siis võta ühendust.
Auto asub Tallinnas.
Motor vehicle tax
Annual tax: 135 €
Registration fee: 634 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.