Audi Q8 50 TDI
| Condition | Used |
| Initial reg. | 01.2022 · Estonia |
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) |
| Engine | 3.0, 210 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | kuni 23.03.2027 |
| Vehicle inspection | 31.01.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 210 kW |
| CO₂ emission: | 220 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4986 mm |
| Width: | 1995 mm |
| Height: | 1626 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2397 kg |
| Technical max. mass: | 2900 kg |
| Load bearing capacity: | 503 kg |
| Weight of road train: | 6400 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2996 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Audi Q8
2020, 73 000 km
57 900 €
620 €/month
Audi Q8
2021, 52 100 km
58 900 €
631 €/month
Audi Q8
2022, 117 750 km
60 382 €
646 €/month
Mercedes-Benz GLC 220
2023, 64 550 km
51 900 €
556 €/month
Mercedes-Benz GLE 300
2022, 111 991 km
51 900 €
556 €/month
Audi SQ8
2022, 92 568 km
65 900 €
706 €/month