Volkswagen Caddy
| Condition | Used |
| Initial reg. | 03.2010 · Estonia |
| Body type | Van, 4 doors, 2 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 51 kW BST |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.04.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 51 kW |
| City fuel cons.: | 7.4 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 142 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Van |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4405 mm |
| Width: | 1794 mm |
| Height: | 1833 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1463 kg |
| Technical max. mass: | 2162 kg |
| Load bearing capacity: | 699 kg |
| Weight of road train: | 3500 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2682 mm |
| Number of axles: | 2 |